u Prawnika

Adwokat

Czemu pracownicy odchodzą?

Zmiany w kadrach pracowniczych są dużym problemem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia pracownika jest niejednokrotnie bardzo wysoki, potrzeba na to dodatkowego czasu. Kłopotem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest więc zachowanie stałej kadry.

Jednym ze środków na zatrzymanie zatrudnionego jest zidentyfikowanie względów, dla jakich rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze czynniki ich rezygnacji z pracy? Oto krótki przewodnik przedstawiający najczęstsze czynniki.

1. Profesjonaliści twierdzą, iż pracownicy tak naprawdę nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich menedżerów. Gdy przełożony wie jak świetnie dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich bardzo dobrze, również jako prezes i człowiek, wówczas pracownicy zostaną nawet w nie najlepszej pracy.

2. Reorganizacja winna odbywać się wyłącznie wówczas, gdy istnieje realna potrzeba. Jeśli firma wykonuje ją co rok bądź co sześć miesięcy, pracownicy mogą stać się naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, iż jest to argument do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja oznacza dla pracowników wiele zamieszania.

3. Firmy winny posiadać jakąś postać konkurencji pośród własnych pracowników, ale to wszystko winno być uczynione w sposób przyjazny. Jeśli pozostanie to zrealizowane źle będąc źródłem stresu wśród zatrudnionych może to być argument do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wówczas rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Winna być równowaga miedzy pracą a życiem zatrudnionego. Kiedy zaledwie poczują się jak niewolnicy to zaczną poszukiwać sposobu by odejść z firmy.

6. Kiedy zatrudniony zostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co obiecano mu w procesie rekrutacji. Jeżeli te oczekiwania nie pozostaną spełnione to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie kilka względów, dla których pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.