u Prawnika

Kancelaria

Jak rozwiązywać konflikty w miejscu pracy?

Istnieje kilka ważnych kroków, dzięki którym można radzić sobie z rozwiązywaniem sporów w miejscu pracy. Za każdym razem, kiedy grupa ludzi współpracuje nad zleconym im zadaniem istnieje duża szansa, że powstają spory. Czasem zaradzenie problemom jest nietrudne do wykonania, natomiast w innych przypadkach sytuacja może się wymknąć z pod kontroli bardzo szybko tworząc wrogie środowisko pracy dla wszystkich.

Jednym z największych błędów jakie popełniają szefowie i menedżerowie w celu uniknięcia problemów jest nadzieję w to, że pracownicy sami będą na siebie zwracać uwagę i kontrolować się nawzajem. To jest błąd. Czasem kłopoty wydają się rozwiązane, lecz tak naprawdę „gotują się” w ludziach wyczekując na okazję do „wybuchu”.

Ważne jest, by rozwiązać każdą sytuację tak szybko, jako to będzie możliwe. Pierwszym krokiem jest spotkanie się z obiema pokłóconymi stronami naraz. Sporo osób popełnia błąd spotykając się osobno ze stronami sporu. To niejednokrotnie powoduje jeszcze większą niechęć. Przez zbiorowe dyskusje nikt nie poczuje się zignorowany bądź zaatakowany.

Nadanie wszystkim zaangażowanym możliwości na porozmawianie o własnych obawach jest najodpowiedniejszym sposobem na pojednawcze rozwiązanie. Przeciętny człowiek winien uzyskać kilka minut by przemyśleć sytuację. Wtedy będzie on mógł zaoferować kilka pomysłów, ażeby jak najskuteczniej rozwiązać kłopot. To daje każdemu poczucie bycia słyszanym i jest konstruktywnym sposobem na powrót na słuszne tory.

Zasadnicze jest by podkreślić to, że ludzie nie muszą się lubić, natomiast trzeba traktować się z szacunkiem i życzliwością.

Postępując etapami realne jest sprawne rozwiązywanie konfliktów w miejscu pracy. Nieprzyjazne środowisko dotyczy wszystkich zatrudnionych. Jeżeli problemy pozostaną zlekceważone będą szybko przyrastać. Rozwiązanie umowy o pracę to ostateczność.