u Prawnika

Kancelaria

6 Prostych sposobów na zmotywowanie pracownika

Traktujesz swoich pracowników dobrze, płacisz im pensję, udzielasz im płatnych urlopów a także proponujesz dodatkowe dodatki. Mimo to, z jakiegoś względu nie dają z siebie wszystkiego. Zjawiają się w pracy na czas, robią co do nich należy natomiast ich postawa i rezultaty nie są satysfakcjonujące. Wtedy doświadczasz olśnienia. Twoim zatrudnionym brakuje istoty dobrej etyki pracy: motywacji.

Ażeby pracownicy z radością przechodzili do swoich zadań, rezultatem czego będą lepsze wyniki ich działań, sprawdź sześć wzmianek, które pomogą Ci zmotywować pracowników.

1. Najważniejszym środkiem na zmotywowanie zatrudnionych jest sprawienie, by czuli, iż ich praca jest niezwykle istotna. Ostatnie badania potwierdzają, iż praca, dzięki której czuje się sens będzie stosownie wynagradzana. Idealnym sposobem na to jest ustalenie celów i wizji swojej firmy czy też zobligowanie zatrudnionych do realizacji postanowień.

2. Życzliwa komunikacja i sprawne dzielenie się informacjami ze swoimi zatrudnionymi, by mieć wyraźny obraz tego w jakim kierunku podąża firma. To gwarancja na to, iż będą podejmowane poprawne decyzje na podstawie bieżącej sytuacji.

3. Każdy zatrudniony powinien mieć wskazane indywidualne cele skorelowane z podjętym stanowiskiem. Nie wystarczy jedynie określenie obowiązków, każdy musi pozostać poinformowany również o przewidywanych wynikach. Poprzez określenie ról i oczekiwań, pracownicy będą szczegółowo wiedzieć czego wymaga od nich firma.

4. Monitorowanie rezultatów, lecz nie w ten sposób aby kogokolwiek obwiniać. Adekwatna komunikacja powinna odbywać się na rozmowie, aby pracownik wiedział co poszło nie tak i w jaki sposób polepszyć sytuację.

5. Budowanie zespołów, w których ludzie będą sobie ufać i nawzajem się motywować. Dzięki temu zapewni się im troszkę niezależności w samodzielnym zarządzaniu.

6. Uznanie jest nadal najsilniejszym motorem do działania. Ażeby zatrudniony jak najlepiej wykonywał swoją pracę, powinno się pozwalać na efektywne pochwały za spełnione cele.

Kiedy pracownik ma zapewnione właściwe warunki, wypowiedzenie umowy o pracę jest rzadkością.